Zajímavosti z Třeště

Třešť má cca 5.600 obyvatel (asi o 500 víc jak Polná), je to druhé největší město v okrese Jihlava. Nadmořská výška se pohybuje mezi 540-600 m n. m. První písemná zmínka pochází z roku 1349. Historické jádro je městskou památkovou zónou. Třešť je dnes známá především díky svým betlémům.

V Třešti jsou stále patrné stopy po židovské komunitě, která zde žila do 2. sv. války. Je zde synagoga ažidovský hřbitov.

V samotném centru se nachází místo zvanéVězeňský dvůr,kdedošlo k největší tragédii novodobých dějin města. Na konci druhé světové války zde došlo k povstání (probíhalo 5. května až 7. května 1945), které bylo potlačeno oddílem SS a poté bylo popraveno 57 zdejších občanů.

Zajímavosti:

Náměstí dominují největší sluneční hodiny svého druhu v Evropě, na kterých se navíc mění letní a středoevropský čas. 

Nevšední pohlednici si můžete pořídit, pokud vystoupáte po trase Křížové cesty nad město. Kovaná skulpturavznikla v místní kovárně Petra Píši. Součástí atrakce je i „levitující“ vykovaná buřinka s deštníkem, neodmyslitelně náležících k legendární filmové postavě pana Tau, kterého kouzelně ztvárnil třešťský rodák Otto Šimánek.

Kostel sv. Martina
Náměstí T. G. Masaryka
Zámecký hotel