
Může to znít až neuvěřitelně, ale turistické značky u nás slouží turistům už 136 let. Vůbec první trasu vyznačili čtyři nadšenci v sobotu 11. května 1889. Dnes už cesta bohužel neexistuje, protože skončila pod hladinou Štěchovické přehrady. Turisté z KČT Polná se však v sobotu 12. dubna 2025 vydali alespoň po jejích stopách.
Nejprve jsme ráno dojeli autobusem do obce Teletín na Benešovsku a z ní došli na vyhlídku Máj. Podle některých názorů je právě z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Ta
zde proráží hluboký skalnatý kaňon a vytváří tak fascinující přírodní scenérii. Ze skalního ostrohu lze vidět hráz přehrady Slapy a romantický meandr Štěchovické přehrady. Právě pod její hladinou skončily ikonické Svatojánské proudy. Z vyhlídky jsme pokračovali po žluté značce hlubokým skalnatým údolím k Teletínským vodopádům.
Dalším zajímavým místem na trase byl Pexův mlýn, který patří mezi zajímavé počiny moderní české architektury. Byl přestavěn v postmoderním stylu a v roce 2018 postoupil až do finále České ceny za architekturu.
Klesáním po modré značce jsme dorazili až na hráz přehrady Slapy. Ta je vysoká 67 metrů a patří mezi nejstarší části takzvané Vltavské kaskády. Přehradanje šestá největší u nás a její údolí je plné chat a kempů. Z hráze jsme potom sestoupili k hladině Vltavy a vyrazili na deset kilometrů dlouhý úsek údolím Štěchovické přehrady. Celou dobu jsme šli po naučné
stezce Svatojánské proudy, která přibližuje to, jak údolí vypadalo před svým zatopením. Zdejší peřeje znesnadňovaly život vorařů a později se staly oblíbeným cílem vodáků, trempů a turistů.
Toto údolí je dodnes turisty velmi oblíbené a navštěvované. Jde se po pěkné skalnaté stezce s neustálými výhledy na vodu a okolní skaliska. Ve dvou místech zde dokonce vznikly krátké tunely pro turisty v místech, kde skály padají až do vody. Velmi zajímavou lokalitou na cestě je pak trempská osada Ztracenka. V ní můžete na malém pódiu i chvíli posedět a kochat se romantikou míst, která jsou dnes dostupná pouze pěšky nebo lodí po vodě.
V poslední části cesty jsme viděli hráz Štěchovické přehrady i s nejvyšším lodním zdymadlem u nás. Zajímavostí tohoto úseku je, že tu můžete sledovat i repliky původního turistického značení. To není úplně shodné se současným – zatímco dnes jsou všechny tři pruhy (tedy dva krajní bílé a prostřední barevný) stejně silné, tehdy byl prostřední barevný pruh výrazně silnější než zbývající dva. Značka tak byla mnohem větší než ty dnešní. Z praktických důvodů byly turistické značky později zmenšeny a vypadají tak, jak je můžete vidět i na polenském náměstí.
Našemu výletu mimořádně přálo počasí, a tak jsme prožili velice příjemný den, který většina z nás završila v hospůdce Štěchovický maják.