Na konci září turisté z KČT Polná pravidelně míří na jih Moravy. Výjimkou nebyl ani letošek, kdy jsme vyrazili do Strážnice.
Z Polné jsme odjížděli ráno 28. září a prvním cílem byl kouzelný barokní zámek v Miloticích nedaleko Kyjova. Část z nás si zámek prohlédla. A pěšáci vyrazili přes vrcholek Náklo k vinným sklepům Slavín a nakonec do Ratíškovic. Vytrvalci pak pokračovali do Hodonína nebo dokonce přímo do Strážnice, kde jsme nocovali v chatkách v místním kempu. Cyklisté měli trasu delší a přes Vracov, Bzenec a Veselí nad Moravou dojeli také do Strážnice. Na této trase poprvé křížili Baťův kanál, který patří mezi velké turistické magnety této oblasti.
Večer jsme pak mohli všichni ochutnat burčák, který těmto podzimním zájezdům dal jméno. Tento svérázný nápoj nám pak opakovaně nabízeli i na dalších pěších a turistických trasách.
V sobotu nás autobus dovezl ke větrnému mlýnu v Kuželově. Zachovalý „vetřák“ je umístěn v sedle s kouzelným výhledem do kraje. Mlýn, který udržuje brněnské Technické muzeum, nabízí velmi zajímavou prohlídku. Po ní jsme vyrazili podle moravsko-slovenské hranice na vrchol Kobyla. Další úsek vedl na vrchol Čertoryje, který je centrem unikátní národní přírodní rezervace. Ta chrání ojedinělé louky s osamělými stromy a velkým počtem druhů orchidejí. Ty už sice na podzim odkvetly, ale putování mezi skupinami stromů a po rozlehlých loukách je pěkné v každém čase.
Velká část pěšáků skončila svou pouť u přehrady Lučina, kde se díky teplému počasí ještě koupali lidé. Odsud je autobus odvezl do Strážnice. Cestou se zastavili na ekologické salaši Travičná, kde mají muzeum oskeruší. Vytrvalci pokračovali přímo do Strážnice přes Tvarožnou Lhotu nebo delší trasou přes vrcholek Žerotín. Tato příjemná trasa mezi vinicemi s výhledy u nás nemá obdobu.
Cyklisté sledovali podobnou trasu, ale urazili ji celou na svých kolech. I oni viděli větrný mlýn či putovali po horských loukách nebo okolo rozhledny Travičná a kaple na vrchu Žerotín. Celý okruh měl více než 50 kilometrů a nastoupaly se na něm stovky výškových metrů.
Poslední den v sobotu 30. září byl hlavním cílem Petrov, kde jsme mohli sledovat hody. Ty se zde ještě nestaly komerční záležitostí a místní se přirozeně scházejí v krojích, aby obešli ves a společně si hody užili.
Pěšáci ovšem nejprve vyrazili na archeologické naleziště do Mikulčic. Zde si mohli prohlédnout rekonstruovaný památník s novou vyhlídkovou věží. Z ní lze přehlédnout celý areál hradiště, které bylo jedním z center Velké Moravy. Zájemci pak vyrazili na sedmikilometrovou pouť přes nový most nad řekou Moravou na Slovensko. Tam jsme došli ke kostelu sv. Markéty Antiochijské. Jde o jedinou stojící stavbu z doby Velké Moravy, která se stala oblíbeným cílem turistů.
Pěšáci a cyklisté se pak sešli v Petrově, kde čekali na začátek hodů. Mohli jsme si tak prohlédnout zatím poslední plavební komoru Baťova kanálu a také Plže – seskupení ojediněle zachovalých vinných sklepů, které je památkově chráněné už od minulého století. Bílé natřené a lidovým motivy pomalované sklepy dnes nabízejí samozřejmě ochutnávky vína a také nějaké malé občerstvení. Navečer po hodech a příjemném posezení v Plžích jsme vyrazili domů do Polné.
I když jsme uvažovali o tom, že tento desátý zájezd za burčákem bude poslední, nakonec padlo rozhodnutí uspořádat tento zájezd i v roce 2024. Zamíříme do lázeňské Ostrožské Nové Vsi.