Údolím Jihlavy, Dalešická přehrada – Mohelno – Biskoupky

sobota 20. dubna 2024

odjezd: Polná 7:00 u kina, Jihlava 7:30 OD Billa

cena zájezdu: 250 Kč

22 km: Autobus nás doveze na hráz Dalešické přehrady, odkud vyrazíme po červené TZ okolo mohelenské vodní nádrže, zříceniny Rabštejn na hráz, ze které sejdeme do údolí pod mohelenskou hadcovou step – možnost výstupu na vyhlídku asi 120 výškových metrů. Pokračujeme kolem mohelenského mlýna malebným údolím Jihlavy. Je zde několik prudších, náročnějších úseků. Po cestě je několik vyhlídek – na Babách, Velká skála, Velký kačer. Na odbočce pod Templštýnem můžeme odbočit po žluté TZ na zříceninu Templštýn. Po prohlídce se vrátíme a pokračujeme stále po ČTZ směr Ivančice k rozcestníku u Pustého mlýna, kde opustíme ČTZ doleva přes řeku a do kopce do Biskoupek k Čarodějnickému dvoru, kde naše túra končí.

14 km: Přejezd autobusem na parkoviště u Mohelenské stepi, zde se dáme k vyhlídce a následně doleva po naučné stezce do údolí k Mohelenskému mlýnu a pokračujeme doleva po Červené TZ malebným údolím Jihlavy. Je zde několik prudších, náročnějších úseků. Po cestě je několik vyhlídek – na Babách, Velká skála, Velký kačer. Na odbočce pod Templštýnem můžeme odbočit po žluté TZ na zříceninu Templštýn. Po prohlídce se vrátíme a pokračujeme stále po ČTZ směr Ivančice k rozcestníku u Pustého mlýna, kde opustíme ČTZ doleva přes řeku a do kopce do Biskoupek k Čarodějnickému dvoru, kde naše túra končí.

9 km: Po prohlídce Hadcové stepi přejezd autobusem do Lhánice, kde se dáte po pivovarské CT přes obec a po asi 1,6 km přejdete doprava po lesní cestě na červenou TZ a pokračujeme vlevo k vyhlídce Velká skála, Velký kačer. Na odbočce pod Templštýnem můžeme odbočit po žluté TZ na zříceninu Templštýn. Po prohlídce se vrátíme a pokračujeme stále po ČTZ směr Ivančice k rozcestníku u Pustého mlýna, kde opustíme ČTZ do leva přes řeku a do kopce do Biskoupek k Čarodějnickému dvoru, kde naše túra končí.

Trasy vedou většinou terénem, kde není možnost občerstvení. Pouze v Mohelně je restaurace Mohelenský dvůr (1,5 km mimo trasu), jedno malé občerstvení je v Rekreačním středisku Pod Templštýnem (zde je otevřeno podle sezóny a podle počasí) a ještě je možnost občerstvení v Čarodějnickém dvoře v Biskoupkách.

Doporučené mapy KČT č. 80 Třebíčsko a č. 83 Okolí Brna – Ivančicko

Výlet vede Pavel Oberreiter  602 576 286