Třeboňsko, Vitorazsko – blog

V sobotu 6. května vyrazilo 40 polenských turistů směr Valtínov (poblíž Kunžaku) na jihu Čech. Nakládka kol probíhala za poměrně silného deště, ale zanedlouho pršet přestalo a dočkali jsme se krásného počasí. Dorazili jsme do místa určení a vydali se na rozhlednu U Jakuba, poté jsme se všichni vyfotili u skalního útvaru s poměrně nelichotivým názvem „Ďáblova pr…“ a rozkvetlou rovinatou krajinou jsme dojeli až do Hamru nedaleko Veselí nad Lužnicí, kde jsme byli ubytováni. Páteční cyklistická trasa byla dlouhá přesně 52,7 kilometrů. Pěšáci navštívili stejná místa, jen jim k přibližování mezi jednotlivými body vypomáhal autobus, ale stejně měli v nohách přibližně 18 kilometrů.

Druhý den pěší turisté vyrazili do příjemného lázeňského městečka Litschau, kde obešli jezero Herrensee. Po návratu do Čech potom pokračovali podél toku divoké říčky Dračice. Cyklisté vyrazili do příhraniční oblasti a projížděli v místech, kde kdysi stávali vesnice. Ty zanikly po vysídlení Němců a vzniku hraničního pásma. V dnešní době zde zůstaly pouze základy budov, smutné hromádky kamení či zapomenuté ovocné stromy. Potom jsme vyjeli směrem na pohraniční Halámky a prohlédli si tam stejnojmenný velký pískový lom. Celkově cyklistická trasa měřila necelých 50 kilometrů.

Třetí den směřovali pěšáci i cyklisté směrem k Třeboni. Procházka i vyjížďka mezi třeboňskými za příjemného slunečného počasí opravdu stála za to. Překvapením, které na nás čekalo na třeboňském náměstí, byl první sraz místních motorkářů. Odměnou pro všechny zúčastněné potom byly třeboňské rybí speciality nebo výtečná zmrzlina. Na jednom se pak účastníci shodli – celý zájezd se prostě vydařil…

V případě, že byste se chtěli našimi trasami inspirovat, mapy pěších i cyklo výletů v okolí Třeboňě jsou k dispozici na webu KČT Polná. Tam najdete také fotografie z našich cest. A možná vás to inspiruje k tomu, abyste se k nám příště přidali i vy.