Tip na únorový výšlap

Pokud byste náhodou chtěli přepadnout Jihlavu, tak to není problém – Muzeum Vysočiny Jihlava pořádá v sobotu 18. února 2023 první ročník turistického pochodu na trase Rokštejn – Jihlava aneb Přepadneme Jihlavu.

A proč přepadneme Jihlavu? Akce se koná jako připomínka 621. výročí přepadení Jihlavy. Město se tehdy díky minoritským mnichům ubránilo a na poctu obráncům se dlouhá léta slavil „Kapří den“ – procesí, na jehož konci byli zachránci odměňováni sedmi groši a kaprem.

Jeden z hlavních strůjců přepadu v únoru roku 1402 Zikmund z Křižanova pocházel z Rokštejna, proto se začíná právě zde. Start je na zřícenině hradu Rokštejna v čase mezi 10.00 až 11.30. Na Rokštejn se pěšáci dostanou nejsnadněji z Přímělkova (z Jihlavy vyjíždí vlak v 9:43, cca v 10:00 je v Přímělkově). Celá trasa měří 22 km.

Další zájemci se mohou postupně připojit v Lukách nad Jihlavou (15 km) nebo později v Malém Beranově (7 km). V Lukách a v Malém Beranově budou na pochodníky čekat kontroly.

Cílem cesty je stejně jako před 621 lety dosáhnout jihlavských hradeb. Pro turisty v cíli, tedy na Parkánu Matky Boží, bude připraveno malé občerstvení.

Tuto akci pořádá jihlavské Muzeum Vysočiny společně s Bránou Jihlavy a na její organizaci se podílí také KČT Polná. Loňského nultého ročníku, kterému mimořádně přálo počasí, se zúčastnilo na sedm desítek spokojených turistů všech věkových kategorií. Na třetí únorovou sobotu tak srdečně zveme malé i velké turisty a všechny milovníky pohybu.