Přepadení Jihlavy je stále oblíbenější

Už potřetí, v sobotu 17. února, vyrazili turisté na trasu pochodu Přepadneme Jihlavu! Ten pořádá KČT Polná spolu s jihlavským Muzeem Vysočiny. A také letos našemu pochodu přálo počasí a dorazila na něj řada zájemců. Pochod spojuje zříceninu hradu Rokštejn s Jihlavou a pochodníci se k nám mohou přidat na dvou dalších místech – v Lukách nad Jihlavou a v Malém Beranově. Cíl byl letos na jihlavském Masarykově náměstí.


Turistické přepadení Jihlavy připomíná skutečnou historickou událost, kdy ve středověku rytíři z tohoto hradu přepadli bohaté horní město Jihlavu a jejich nájezd byl odražen díky mnichům.


Na velký zájem o naši akci zareagovaly letos i České dráhy, které zvětšily kapacitu sobotního ranního vlaku do Přímělkova. Nakonec na hrad Rokštejn dorazilo 101 turistů. Ti se vydali na nejdelší 21 kilometrů dlouhou trasu. Potěšilo nás, že se objevili také rodiče s malými dětmi a někteří lidé vyrazili na trasu i se svými psy.
Na Rokštejně jsme letos zajistili prohlídku hradní věže. Umožnila nám to spolupráce s městem Brtnice. Ti, co si hrad prohlédli, pak šli po zelené značce okolo říčky Brtnice romantickým údolím. Od soutoku Brtnice s řekou Jihlavou pak trasa vedla většinou po cyklostezce až do krajského města.


První kontrola čekala v Lukách nad Jihlavou v oblíbené restauraci Kolnička. Velká část příchozích se zde zastavila a něco popila či pojedla. Dokonce se dopoledne objevilo hřejivé sluníčko, které cestu zpříjemnilo. Navíc v Lukách rozšířilo řady pochodníků dalších devět zájemců. Ti museli pěšky urazit 15 kilometrů. Na další kontrole v Malém Beranově potom přibylo 11 pěšáků. Těm zbývalo do cíle sedm kilometrů.


Celkem se tedy letošního ročníku zúčastnilo 121 turistů. Ti dorazili do cíle, do Muzea Vysočiny v srdci Jihlavy. Zde na ně čekal diplom a také malé občerstvení. Desítky lidí navíc využily možnost si muzeum bezplatně prohlédnout, což bylo velice lákavé, neboť v muzeu otevřeli loni na podzim moderní interaktivní expozice.

Účastnici našeho „Přepadení“ byli letos velice spokojeni, což potvrzuje, že přijeli nejen turisté nejen z Jihlavska, ale také z Třebíče, Žďáru nad Sázavou a dalších míst, nejvzdálenější pochodník dokonce až z Ostravy. Pochod tak má dobře nakročeno k tomu, aby se v tomto čase, kdy se nepořádá mnoho turistických akcí, stal tradicí. A určitě na něj budete moci vyrazit i v únoru 2025.