5) Polenští turisté vyrazili za betlémy

V sobotu 21. ledna vyrazili členové Klubu českých turistů Polná na Betlémskou cestu do Třeště. Nakonec se našly více než tři desítky zájemců, kteří si chtěli prohlédnout tento vysočinský unikát.

Jako první jsme ještě společně navštívili dům Josefa Bílého, jehož rodina uchovává jeden z nejhezčích třešťských domácích betlémů. Pak účastníci zájezdu vyrazili za dalšími betlémy po městě individuálně nebo ve skupinkách.

Někteří dokázali obejít všech skoro dvacet míst s betlémy. Jiní viděli jen některé. Ale nikdo si nenechal ujít nově rozšířenou expozici třešťského betlémářského spolku, která se nachází blízko náměstí. Další betlémy jsme pak viděli i v třešťské pobočce Muzea Vysočiny Jihlava. I to vynechal jen málokdo. Stejně jako nově opravený třešťský zámek, který slouží jako konferenční centrum Akademie věd a také vystavuje jeden z betlémů.

Někteří naši členové pak dokázali vystoupit i na nedaleký vrchol Velkého Špičáku, který je národní přírodní rezervací. Ta chrání na Vysočině výjimečný fragment pralesa.

KČT Polná děkuje městu za zapůjčení autobusu, kterým jsme mohli na tento výlet vyrazit. A rádi bychom vás pozvali na naše další aktivity. Hned v březnu se vydáme do Jihlavy do míst, kam při běžných cestách do práce nebo za nákupy nezavítáme. Na duben pak připravujeme zájezd do divokého údolí Oslavy.

Informace o našich aktivitách najdete na webových stránkách KČT Polná. A na všech našich akcích jsou vítáni nečlenové našeho klubu, kteří mají zájem o turistiku a objevovaní krás našeho regionu i celé ČR.