Polenští turisté vyrazili na Havlíčkobrodsko

Za poznáním našeho regionu se v sobotu 23. března vydali členové polenského Klubu českých turistů (KČT). Po loňském objevování neznámých míst krajské metropole Jihlavy jsme letos zamířili na západ. Na Havlíčkobrodsku jsme navštívili skanzen v Pohledi a pak si s průvodcem prošli zajímavosti Havlíčkova Brodu.

Náš první cíl – Michalův statek v Pohledi nedaleko Světlé nad Sázavou – přibližuje život na české vesnici v minulých stoletích a je od roku 2014 národní kulturní památkou. Celý objekt je výjimečné zachovalý, poslední majitel zde žil ještě na konci 20. století, a není tu zavedena elektřina ani vodovod.

Skanzenem ve statku nás prováděl starosta Pohledi Jindřich Holub. Od něj jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí a také nám přiblížil svůj pohled na postavení sedláků v minulosti. Po prohlídce jsme si mohli nakoupit upomínky na návštěvu tohoto opravdu ojedinělého místa a pak jsme utíkali před deštěm do autobusu, který parkoval nedaleko busty císaře Františka Josefe II. Tu v obci vztyčili před několika lety a připomíná význam tohoto panovníka pro české země.

V době oběda jsme se přesunuli do Havlíčkova Brodu. Někteří zájemci si prohlédli zdejší muzeum věnované Karlu Havlíčkovi Borovskému, jiní využili času k posilnění v některé z místních restaurací. Potom byla na řadě prohlídka města s průvodcem z místního muzea. Ten nás vedl po obvodu bývalých městských hradeb a přibližoval nám rozmanité dějiny města.

Nevynechali jsme ani takzvanou Štáflovu baštu. V ní je nevelká expozice věnovaná havlíčkobrodskému rodákovi, malíři Otakaru Štáflovi. Ten je mimo jiné zajímavý i tím, že maloval v oblasti Vysokých Tater. Byl dokonce deset let nájemcem chaty KČT u Popradského plesa a jeho manželka patřila mezi průkopníky ženského horolezectví v Tatrách. Život malíře ukončilo bombardování Prahy v roce 1945.

Posledním místem, které jsme navštívili, byl bývalý klášterní kostel svaté Rodiny. Ten je součástí bývalého klášterního a školního areálu, který dnes slouží úřadům. Pobožnosti se zde už dnes neslouží a lidé jej znají spíše jako místo konání kulturních akcí. Stále zde však můžete vidět například ojedinělý Boží hrob. Po této prohlídce jsme se pak vrátili do Polné.

Pokud se s námi chcete vydat za dalšímu turistickými cíli, můžete už v květnu objevovat krásy hradů a zámků v údolí řeky Orlice. Akce je třídenní a počítáme s cyklisty i pěšími. Na začátek června připravujeme dětský zájezd do Vodního domu u přehrady Želivka a na konec června vlakový zájezd do zahrad hradu Pernštejna.