Polenský mrkvanec 2023

Letošnímu ročníku tradičního turistického pochodu, který pořádá KČT Polná, mimořádně přálo počasí a to se odrazilo také v zájmu o náš pochod. Účast byla rekordní – 36. ročníku se zúčastnilo celkem 152 milovníků pohybu. Na pěší trasy připravené v délce 5, 7, 10, 15 a 25 km vyrazilo 97 dospělých a 24 dětí. Novinkou tohoto ročníku byla psí trasa vedoucí po Pojmannově stezce, tu se svými páníčky prošlo 8 psích parťáků. Cyklistické trasy dlouhé 30, 50 nebo 70 km absolvovalo 31 účastníků.

Letošní pěší trasy se účastníkům velmi líbily, neboť byly vedeny většinou po polních a lesních cestách v okolí Polné, Věžničky, Hrbova, Brzkova a Věžnic. Tematicky mířily na vrcholy v okolí Polné, které v sobotu nabízely široké výhledy. Účastníci desetikilometrové trasy tak mohli vystoupit na nejvyšší bod kopce Homole v lese Březina. Na delších trasách pak bylo možné vystoupat na vrchy Za Borek nebo k Bechyňově lipce. Ta byla pro mnohé příjemným překvapením. Na vrcholu je příjemné posezení a již několik let je zde k dispozici i turistické razítko. To posloužilo i jako kontrolní bod našeho pochodu.

Neplánovaným, ale velice příjemným překvapením pro pochodníky byla nově vybudovaná Lojzíkova lávka v chobotu rybníka Kukle. Ta vyrostla den před naším pochodem a usnadňuje pohodlný průchod úsekem, který byl dříve často zarostlý a podmáčený. Věřím, že tento úsek, který umožňuje obejít celý rybník Kukle, si oblíbí turisté nejen z Polné.

Na kočárkové  trase pak měly děti možnost se příjemně pobavit na hrázi Nového rybníka nad Peklem. Cyklisté vyrazili směrem na Měřín a Vídeň. Tedy ne tu v Rakousku, ale ke stejnojmenné obci nedaleko Velkého Meziříčí.

Nejstarší turista, který na náš pochod dorazil, se narodil v roce 1940 a nejmladší v loňském roce. V převaze Poleňáků, Jihlaváků a turistů z nejbližšího okolí se vyskytli pěšáci a cyklisté z Třebíče, Kutné Hory, Heřmanova Městce a Pardubic.

Poděkování za podporu patří městu Polná za poskytnutí zázemí, sponzorům (Lékárna Hladík, Pavel Oberreiter a ZOO Jihlava), Mateřskému centru Stonožka za realizaci aktivit pro děti na kočárkové trase, pořadatelskému týmu z řad členů KČT Polná za spolupráci a výdrž a také paní pekařce za vynikající mrkvánky.

A už nyní se můžete těšit na 37. ročník Polenského mrkvance. Uskuteční se v sobotu 14. září 2024. Po letech bude obnovena 50 kilometrová trasa pro pěší a pro cyklisty i pěšáky pak máme v plánu také trasy mířící k Žižkově mohyle u Přibyslavi. Připomeneme si tak výročí Jana Žižky, které na rok 2024 připadá.