Krýzovy jesličky – lednový cíl polenských turistů

Krýzovy jesličky

V několika posledních letech polenský Klub českých turistů (KČT) pořádá v lednu zájezd, který je tematicky svázán s doznívajícím vánočním časem. Ani letošek nebyl výjimkou. V sobotu 11. ledna jsme zamířili na jih Čech do Jindřichova Hradce a na Červenou Lhotu.


Hlavním cílem našeho zájezdu byly Krýzovy jesličky. Ty jsou největším lidovým mechanickým betlémem na světě, zapsaným od roku 1998 v Guinnessově
knize rekordů. Před několika lety byly kompletně restaurovány, a pokud jste je viděli před několika lety, budete nyní velice překvapení. Jesličky mají jásavé barvy a je jim vyčleněna vlastní místnost, v níž jsou spojeny celkem tři betlémy. K jejich prohlídce je navíc připraven speciální program se světelnými efekty.
Zajímavé jsou i další expozice jindřichohradeckého muzea. Můžete si zde prohlédnout třeba šicí stroje značky Lada, které se vyráběly v nedaleké Soběslavi, nebo leteckou bitvu nad
Jindřichohradeckem v roce 1944. Top bodem prohlídky je pamětní síň Emy Destinové. Je to dnes jediné místo, kde si můžete připomenout světoznámou operní pěvkyni, kterou najdete na dvoutisícové bankovce.
Muzeum v Jindřichově Hradci bylo nyní v lednu uzavřeno, ale velice ochotně pro nás připravili speciální prohlídku, kdy jsme si mohli podle zájmu prohlížet nejen jesličky, ale i ostatní expozice. Někteří z nás v muzeu strávili i více než dvě hodiny.


Další čas jsme pak věnovali prohlídce města. Zavřené byly interiéry zdejšího rozsáhlého zámku, kde jsme mohli nahlédnout jen na nádvoří. Asi nikdo pak při procházce městem nevynechal Aquashow v pasáži obchodně-medicínského centra svatého Floriána. Jde o nezapomenutelnou podívanou, kdy padající kapky vody tvoří různé obrazce, doplněné o efektní světelnou show a videoprojekce, vše za doprovodu působivé hudby. Jde teprve o druhou podobnou atrakci v Evropě, která zanechává silný emotivní zážitek snad v každém návštěvníkovi centra.
Po obědě jsme pak zamířili k zámku Červená Lhota. Na rozdíl od léta, kdy je jeho okolí plné
návštěvníků, panoval nyní u zámku nad zamrzlým rybníkem příjemný poklid. A my, rozdělení na dvě skupiny, jsme okusili, jaké byly Schönburské Vánoce. Prohlídka přibližovala zámecké interiéry v době posledních majitelů – knížat Schönburg-Hartenstein. Pokoje byly přizpůsobeny vánočnímu času, a tak nechyběly betlémy, štědrovečerní večeře nebo vánoční stromek i s dobovými dárky.
Poutavý byl ovšem především výklad průvodkyně, která dokázala přiblížit vánoční atmosféru první poloviny minulého století.
Ti, kteří se rozhodli zámek nenavštívit, vyrazili po žluté značce okolo rybníku, na jehož ostrově stojí malebný zámeček. I jim se tato procházka líbila.


Také na únor má KČT Polná naplánovány aktivity – už v úterý 4. února v 17:30 můžete navštívit v polenském kině přednášku členky klubu Dany Horské o poutní cestě do Santiaga de Compostela, v sobotu 15. února pak pořádáme 3. ročník pochodu Přepadneme Jihlavu z hradu Rokštejn do krajské metropole a o týden později v sobotu 22. února pojedeme za turistikou do Moravského krasu.