Do elektrárny a na lodi po přehradě

Polenští turisté, sdružení v Klubu českých turistů, nezahálejí ani v zimě. V sobotu 10. února jsme vyrazili na poněkud netradiční výlet spojený s návštěvou Jaderné elektrárny Dukovany, pivovaru v Dalešicích a především plavbou po Dalešické přehradě. A skoro tradičně nám i tentokrát přálo počasí. Když jsme dojeli k elektrárně, mlha se zvedla a mezi mraky nám celý den svítilo slunce.

Prvním cílem našeho zájezdu bylo informační středisko Jaderné elektrárny Dukovany. Tam jsme téměř dvě hodiny získávali informace o jaderné energetice i o samotné elektrárně, která stojí přímo na hranici Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Snad všechny účastníky zaujala moderní virtuální realita. Díky speciálním brýlím jsme viděli přímo do reaktoru a prošli si i ty části elektrárny, které jsou laikům nepřístupné.

Od elektrárny jsme už pěšky pokračovali ke kapličce v bývalé obci Skryje. Ta ustoupila výstavbě technického kolosu v 70. letech minulého století. Po březích přehradní nádrže Mohelno nás pak vedla červená turistická značka, a to až na hráz Dalešické přehrady. Monumentální sypaná sto metrů vysoká hráz je druhá nejvyšší v Evropě a je i místem, odkud můžete vyrazit na plavbu lodí po přehradě.

K přístavišti na levém břehu je to pár stovek metrů a tam jsme se setkali s druhou skupinou, která mezitím navštívila pivovar v Dalešicích, kde se natáčely slavné filmové Postřižiny. Prohlédli si zde expozici věnovanou tomuto filmu a mohli ochutnat místní pivo.

Všech pět desítek účastníků zájezdu se pak svezlo lodí po zimní Dalešické přehradě. Netradiční zimní plavby se konají pouze jednou týdně a umožňují obdivovat různé skalní formace na březích bez listí. Naše loď doplula až ke čtyřicet metrů vysoké skále Wilsonka a fotografickému místu pro zamilované. Tam se parník otočil a vyrazil zpět ke kramolínskému přístavu.

Výlet se účastníkům líbil a už za dva měsíce se do těchto míst vrátíme. V dubnu zamíříme na pěší túru okolo řeky Jihlavy k Mohelenské stepi a na hrad Templštejn. Pokud budete mít zájem, můžete se k nám přidat. V tomto zájezdu máme ještě několik volných míst.