-> Burčák 2024 – trasy pro pěší
1. den
Pojedeme autobusem do obce Koryčany. Tam si vystoupíme spolu s cyklisty.
Z Koryčan půjdeme po méně frekventované silnici k přehradě a od ní doprava po cyklotrase 5150 na zelenou turistickou značku a po ní na zříceninu hradu Cimburk.
Cimburk udržuje a opravuje skupina dobrovolníku. Hrad je zpřístupněn. Základní vstupné je 80 Kč a studenti, důchodci, děti do 15 let: 60 Kč. Součástí prohlídky je vyhlídka z okolí věže.
Od hradu pokračuje po zelené na rozcestí U Mísy. Zde doporučují krátkou odbočku půl kilometru (jedním směrem) k pěknému skalnímu útvaru Kozel. Od něj se vrátíme zpět na rozcestí a pokračujeme stále po červené značce po cestě hřebenového charakteru – rozcestníky Pod Ocáskem, Na Pile, Pod Holým Kopcem a Pod Buchlovem. Nakonec vystoupáme k hradu Buchlov
Zde možnost prohlídky hradu. Vstup na hlavní okruh je za 240 Kč, studenti, důchodci, děti do 15 let - 190 Kč. Možnost je jít pouze na nádvoří a vyhlídkovou věž za 80 Kč, studenti, důchodci, děti do 15 let za 60 Kč.
Z hradu sejdeme na konec po žluté do Buchlovic. Zde v centru by měl čekat autobus.
Délka trasy 18,8 kilometrů.
Ti, kdo si netroufají na tak dlouhou cestu, pojedou autobusem rovnou do Buchlovic. Tam je možné prohlédnout si zámek anebo vyrazit do kopce na hrad Buchlov – trasa na hrad a zpět je celkem 7 kilometrů. Lze jít i po naučné stezce a přes kapli Barborka pak je okruh 10 kilometrů.
2. den
Pojedeme ráno do obce Čachtice na Slovensku, odkud vyrazíme na vycházku k hradu Čachtice. Ten si prohlédneme a společně se vrátíme k autobusu.
Trasa celkem 5 kilometrů, i s prohlídkou počítám s délkou tři hodiny.
Pod hrad do kopce se dá vyjet i automobilovým vláčkem – cena 7 eur.
Vstupné na hrad je 5 eur a lze platit kartou, zlevněné vstupné je pak 3,50 eura.
Přejezd ze Slovenska do Blatnice pod Svatým Antonínkem.
Zde možnost oběda – restaurace Roháč nebo Adriana.
V místě je velké množství sklípků a možností ochutnat víno.
Po okolí lze absolvovat pěší trasu bez turistického značení.
Okolo kostela, přes hřbitov ke sklípkům, od nich lipovou alejí na kopec ke kapli. Od ní pak ještě kousek do kopce na Střečkův kopec s výhledem. Mezi vinicemi pak sestup zpět do Blatnice.
Trasa celkem 7 kilometrů.
3. den
Přejezd autobusem do městečka Chropyně.
Zde společná prohlídka zámku – historická expozice, Ječmínkova síň a expozice místního rodáka malíře Emila Filly, Vstupné 80 Kč, snížené pak 60 Kč.
Z Chropyně vyrazíme po modré značce okolo Chropyňského rybníka s ornitologickou pozorovatelnou k řece Moravě přes ní po Miňuvském mostě pro pěší, pak podchodem pod dálnici a nakonec do centra Kroměříže. Trasa končí u Arcibiskupského zámku.
Délka trasy je 9 kilometrů.
V Kroměříži možnost oběda – mnoho restauraci. Možnost prohlídky zámku, Květné zahrady a také Podzámecké zahrady (ta může být kvůli následkům povodní nepřístupná).
Odjezd z Kroměříže odpoledne společně s cyklisty