Pojmannova stezka
Pohlednice z roku 1914 zachycuje altán zv. Doubravník Na vzniku Pojmannovy stezky Borským údolím v letech 1909 až 1912 měli největší zásluhu starosta a továrník Václav Pojmann (1849-1925), který projekt financoval, a muzejník Břetislav Rérych (1872-1936), který cestu projektoval, propagoval a spolu se členy okrašlovacího spolku Viktorin a za podpory města Polná vybudoval.
V roce 1911 byly v úseku dlouhém cca 2 km postaveny dva altány, sedátka a odpočinky. První altán, zvaný Doubravník, byl zřízen na vyhlídkovém místě, nad skálou mezi rybníky Bor a Kukle. Druhý altán, zvaný Ježibaba, byl spíše malou chatou bez dveří a oken - jakousi volně přístupnou chaloupkou. Chatka Ježibaba stávala ve stráni na pravém břehu Kukle (dnes je v těchto místech oplocený dubový porost). V roce 1912 byla Pojmannova stezka dokončena vsazením několika laviček a prodloužením o 1 km kolem Cikánčiny studánky, kde byl rovněž postaven kruhový altán, a kamenného mostu na brzkovské silnici. Vycházková trasa vedená ulicí Pod Kalvárií k Borskému rybníku, pak kolem bývalého Štohanzlova mlýna a dále půvabnými přírodními místy lesním porostem po břehu rybníka Kukle a Obecním lesem zpět do Polné - se na několik desetiletí stala chloubou města Polná. Byla hojně využívána a navštěvována turisty z širokého okolí i místními občany. V letech 1912 až 1930 bylo dokonce vydáno 8 různých pohlednic z několika míst Pojmannovy stezky.
![]() Pohlednice s vyobrazením „Ježibaby" Fotopohlednice z 20. let s „Doubravníkem" Před několika lety započala obnovu Pojmannovy stezky nezištně rodina Bednářova z Polné s přáteli. Jejich snahou bylo opět vyzdvihnout překrásné a neprávem již opomíjené přírodní partie kolem rybníků Bor a Kukle. Pomoc při rekonstrukci stezky nabídli v roce 2002 členové Klubu českých turistů a Klubu Za historickou Polnou. Pri několika společných pracovních vycházkách byly postupně rozšířeny a upraveny některé lesní cesty a úseky cest, vybudována tři zastřešená odpočívadla, dále Doubravník v místě, kde skutečně stával, zabudováno několik laviček... Je chvályhodné a obdivuhodné, že v měsíci dubnu se parta nadšenců rozrostla o další pomocníky. Díky všem zúčastněným dobrovolníkům a za vydatné podpory města Polná je nyní Pojmannova stezka pro veřejnost přístupná. ![]() Pohlednice Borského mlýna (asi 1930) Pohlednice z r. 1911- rybník Kukle
![]() ![]() „Doubravník" - fotopohlednice z 30. let Partie z Pojmannovy stezky, fotopohl. 1938 Současné žluté turistické značení není vedeno až k Cikánčině studánce; přibližně 300 m před ní se lomí zpět k Polné. Pokud však chcete toto místo navštívit, Obecním lesem můžete projít až k brzkovské silnici a pokračovat do Polné nebo se vrátit zpět na vyznačenou stezku. K Cikánčině studánce se váže jedna z polenských pověstí.Obecní lesy patřily kdysi ke Svatoňovu dvoru. Bohatý synek majitele této usedlosti se měl oženit s dcerou vrchního ze zámku. Zamiloval se však do krásně potulné cikánky, s níž se u lesní studánky scházel. Když se jejich láskyplný vztah prozradil, zámecký hejtman se velmi rozzlobil a poslal na svého „budoucího" zetě dráby. Ti ho našli v objetí s cikánkou právě u této studánky. Napadli ho a v okovech odvedli na vojnu, odkud se již prý nikdy nevrátil. Krásnou cikánku je však možno spatřit u studánky dodnes. Tolik pověst. Ještě si připomeňme, že podle majitele dvora je dodnes nazýván kopec při cestě do Brzkova - „Svatoňův".
Ke starému mostu na brzkovské silnici se váže jiná pověst. Kdysi zde sedával hastrman. Toho zde na lukách u Hrbovského potoka jednou chytil jistý polenský řezník. Hastrman žadonil o propuštění. Musel však slíbit, že už nikdy nikoho neutopí. Řezník měl z ujištění, že se tak nestane, dobrý pocit a na oplátku slíbil hastrmanovi, že mu dá vždy kousek masa, kdykoliv přijde do Polné. Řezník však slovu nedostál a vodníkovi usekl pazour, zrovna když si bral maso ze špalku. Hastrman s velkou bolestí odběhl a do roka sliboval pomstu. Řezník zakázal přibližovat se k vodě celé své rodině. Rok téměř uběhl. Neštěstí však přišlo poslední den. Při přejezdu potoka se řezníkovi převrhl vůz a ve vodě zmizel měšec plný peněz, který již nenašel. Současně v ten den plavil řezníkův pacholek ve Školském rybníce pár koní. Koně zašli ke břehu do hloubky a utopili se. V tu chvíli se v domácí studni utopil i řezníkův synek. Zničený a podlomený řezník šel krátce nato do Brzkova pro ovce. Na mostě stál bezruký žebrák. Řezník vyndal groš a podal mu jej. Hastrman však minci vrátil zpět se slovy: „Nech si své peníze, již jsem si od tebe vzal dost", a skočil do vody.
|